Dana Čahojová, zastavte zrušenie Základnej školy na Veternicovej ulici!

Autor: Rastislav Velček | 24.1.2016 o 20:30 | (upravené 25.1.2016 o 5:45) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1360x

Základnej škole rodinného typu na Veternicovej ulici hrozí podľa všetkého zrušenie, či jej transformácia, aby nemohla sama rozhodovať o vlastných záležitostiach. S týmto krokom zásadne nesúhlasím.

V bratislavskej Karlovej Vsi podľa verejne dostupných informácií chystá vedenie mestskej časti - starostka Dana Čahojová, zástupca starostky Branislav Záhradník a prednosta Ján Hrčka zrušenie (či transformáciu) základnej školy na Veternicovej ulici.

Pokiaľ toto trojčlenné vedenie mestskej časti argumentuje tým, že škola má nedostatok detí z čoho pramenia následné problémy s platením prevádzkových nákladov školy (elektrina, kúrenie a pod.) tak je ich povinnosťou hľadať riešenia, ako zvýšiť počet detí na škole, alebo znížiť energetickú náročnosť budovy školy. Nepostrehol som, že by počas 13 mesiacov, čo sú vo funkcii vykonali akýkoľvek krok na zvýšenie počtu detí na škole, alebo propagovali kvality tejto školy u rodičov s cieľom prihlásenia ďalších detí na školu. So žiadnou pomocou neprichádzajú teraz, keď už tvoria vedenie Karlovej Vsi a so žiadnymi riešeniami neprišli ani počas rokov 2011 - 2014, ešte ako poslanci (Čahojová, Záhradník) v miestnom zastupiteľstve.

Hádzať celú vinu na riaditeľku základnej školy je alibistické a smutné zároveň. Vedenie školy netvorí len riaditeľka, ale aj Rada školy. Pani starostka Dana Čahojová dobre vie,  že vo vedení tejto školy sú aj jej  blízki spolupracovníci zo zoskupenia "Naša" Bratislava. Pani Zuzana Volková (sestra pani Čahojovej), pán Jaromír Šíbl (spolužiak pani Čahojovej z gymnázia) a pani Lívia Poláchová (poslankyňa Karlovej Vsi od 2014). Títo traja karloveskí poslanci sú v Rade školy od roku 2011 do dnešného dňa. Čo spravili preto, aby nebola škola zrušená (či transformovaná)?

Ešte ako prednosta Karlovej Vsi (v rokoch 2010-2014) som pociťoval nedostatok miest v materských školách. To nútilo rodičov platiť drahé súkromné materské školy. Jedným z príčin tohto stavu bolo i to, že predchádzajúci starosta Bystrík Hollý (KDH) prenajal na 20-30 rokov budovy, ktoré mohli byť teraz využité na materské školy a chýbajú rodičom. Je to objekt bývalej materskej školy na Borskej (nájomná zmluva od 1999-2028) a objekt materskej školy na Sekulskej (nájomná zmluva od 2002-2022). Rovnaká chyba sa nemôže na Veternicovej zopakovať!

Pokiaľ má škola finančné problémy, tak jej treba pomôcť a nie ju priamo zrušiť, či transformovať (to určite náklady na kúrenie a elektrinu nezníži). Takto bolo poskytnutých napríklad 156.000 Eur v roku 2014 Základnej škole Alexandra Dubčeka za vedenia starostky Ivety Hanulíkovej. Prečo nie je dnes vôľa rovnako pomôcť aj druhej škole vo finančných problémoch, za ktoré nemôže riaditeľka školy?

Som zásadne proti tomu, aby došlo k zrušeniu tejto školy a následnému predaju budovy školy, resp. jej dlhodobému prenájmu (čo je to isté ako privatizácia). Pokiaľ sa raz škola zruší, už nie je cesty späť a nikdy sa už neobnoví. Preto žiadam, aby  sa k téme zachovania Základnej školy na Veternicovej ulici (a zákaze nakladania s jej majetkom) vyjadrili aj občania v miestnom referende dňa 5. marca 2016, s týmito otázkami :

1. Želáte si, aby bola zachovaná Základná škola na Veternicovej ulici, bez toho, aby bolo obmedzené jej právo na rozhodovanie o vlastných záležitostiach?

2. Súhlasíte so zákazom predaja budovy Základnej školy na Veternicovej ulici a rovnako so zákazom jej dlhodobého prenájmu?

3. Súhlasíte s generálnym zákazom predaja akejkoľvek budovy školského či predškolského zariadenia mestskej časti, či iného nehnuteľného majetku mestskej časti a rovnako so zákazom ich dlhodobého prenájmu?

Moja odpoveď bude pri všetkých otázkach "ÁNO", lebo si želám pokračovanie tejto základnej školy rodinného typu.

Pani starostka Čahojová, máte väčšinu poslancov v miestnom zastupiteľstve, viete schváliť peniaze ako pomoc škole aj na mimoriadnom zastupiteľstve. Aj okamžite - keď sa tak rozhodnete. Keď ste sa angažovali verejnými protestmi a mimoriadnymi zastupiteľstvami za futbalistov v klube Vášho manžela Jozefa Čahoja (FKM Karlova Ves), angažujte sa minimálne s 10-násobnou vervou aj pri záchrane tejto školy, ktorá patrí karloveským a dlhodielskym rodičom.

JUDr. Rastislav Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých Dielov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?