Likvidácia Základnej školy Veternicová na počkanie!

Autor: Rastislav Velček | 20.6.2016 o 17:30 | Karma článku: 6,98 | Prečítané:  2446x

Dana Čahojová, starostka Karlovej Vsi, v minulosti známa tým, že dala facku cudziemu dieťaťu na verejnosti, svojim podpisom završuje proces zrušenia Základnej školy na Veternicovej ulici 20.

Voľby v mestskej časti Karlova Ves v novembri 2014 rozhodli o tom, že si voliči neprajú straníckeho starostu či zastupiteľstvo a vo voľbách bodovala na plnej čiare "nezávislá" kandidátka "Našej" Bratislavy, lekárka a matka 6 detí MUDr. Dana Čahojová a takmer všetci ňou navrhnutí, tiež "nezávislí" poslanci. Pozorný volič si mohol všimnúť, že títo tzv. nezávislí kandidáti mali v skutočnosti na hlasovacom lístku podporu širokej koalície, vrátane Matovičovej OĽaNO. Stranou, ktorá mala byť na hlasovacom lístku tiež dopísaná, je podľa môjho názoru tiež miestne KDH. KDH síce podporovalo na papieri dakoho iného, v skutočnosti dali ich voliči podporu tejto "nezávislej" kandidátke. Možno práve táto skutočnosť teraz ovplyvňuje jej kroky, tak ako jej bilboard, ktorý mala hneď vedľa cirkevnej Spojenej školy sv. Františka z Assisi (predtým na ňom dlhé roky ponúkal byty známy miestny developer).

Karlova Ves, jedna z významných mestských častí v Bratislave s počtom obyvateľov nad 35 000, mala do minulo-týždňového  likvidačného rozhodnutia 4 základné školy - dve v sídlisku Karlova Ves a dve v sídlisku Dlhé diely. Po hlasovaní poslancov a podpise Dany Čahojovej sa počet miestnych škôl znižuje tak, že zaniká Základná škola Veternicová 20. Škola, ktorá je obklopená mohutným sídliskom Dlhé diely s veľkým počtom mladých rodín, ktorých deti si zaslúžia rovnakú možnosť študovať na škole mestskej časti, tak ako si ju zaslúžia deti zo sídliska Karlova Ves.

Karloveskí poslanci 14.6.2016 svojim hlasovaním rozhodli o tom, že sa zrušuje Základná škola Veternicová 20. ZA ZRUŠENIE hlasovali títo poslanci : Zdeněk Borovička, Peter Buzáš, Ján Horecký, Juraj Kmeťko, Robert Krampl, Ján Labuda, Peter Lenč, Iva Lukačovičová, Martina Magátová, Pavol Martinický, Lívia Poláchová, Rudolf Rosina, Richard Savčinský, Denis Svoboda, Jaromír Šíbl, Zuzana Volková, Marcel Zajac, Anna Zemanová a zástupca starostky Branislav Záhradník. PROTI ZRUSENIU bola len bývalá starostka Iveta Hanulíková.  Poslanec Ján Horecký je pritom riaditeľom spomínanej cirkevnej školy Spojenej školy sv. Františka z Assisi a na škole je zamestnaný aj poslanec Peter Lenč.

Vedenie mestskej časti argumentuje tým, že škola má klesajúci počet žiakov, musí byť dofinancovaná a podobne, pritom finančné problémy mala v minulosti napríklad aj iná dlhodielska základná škola Alexandra Dubčeka - Majerníková. Na podporu tejto školy sa peniaze v minulom volebnom období našli a škola dostala na oddlženie 156 000 Eur. Prečo nie je vôľa pomôcť teraz Veternicovej, keď samospráva získala (bez vlastného pričinenia) na daniach od štátu a Magistrátu Bratislavy v roku 2015 o 360 000 Eur viac (!)? Nehovoriac o tom, že VZN o miestnych daniach podpísané Danou Čahojovou zvýšilo daň za vyhradené parkovanie o 100 percent, čo je priamy (dvojnásobný) príjem mestskej časti. Prečo nesúhlasilo vedenie mestskej časti s mojim návrhom, aby o osude Veternicovej rozhodli voliči počas miestneho referenda dňa 5.3.2016, keď sa konali voľby do NR SR? Prečo nezriadilo vedenie mestskej časti v budove základnej školy napríklad ďalšiu obecnú materskú školu, aby rodičia nemuseli platiť za drahé súkromné materské školy?

Ešte pred týmto likvidačným rozhodnutím zahlasovali poslanci, že sa niektoré priestory na Veternicovej 20 prenajmú už spomínanej cirkevnej Spojenej škole sv. Františka z Assisi. Výška nájomného je 1 Euro + energie a pomerná časť prevádzky budovy. Je zaujímavé, že najprv sa prenajmú priestory školy a až následne sa rieši problematika existencie základnej školy. Inak, pokiaľ vedenie mestskej časti argumentuje tým, že treba budovu prenajať a nie v nej mať vlastnú školu (lebo je to neekonomické), aký je prínos pre mestskú časť keď z nájomného získa až 1 Euro ročne?

Rovnakú chybu ako Dana Čahojová urobil aj bývalý starosta Bystrík Hollý (KDH), ktorý prenajal na 20 a 30 ročné obdobia dva (!) objekty materských škôl, ktoré teraz mohli byť využité ako obecné materské školy, ale nie sú a sídlia v nich subjekty, ktoré by si zohnali nájom kdekoľvek inde a nezaberali by tým miesta pre karloveské a dlhodielske deti. Takto príde deň keď si dlhodielski rodičia budú môcť vybrať len Základnú školu A. Dubčeka na Majerníkovej, alebo elokované pracovisko cirkevnej  Spojenej školy sv. Františka z Asissi na Veternicovej. Ďalšia možnosť je, že svoje deti budú voziť mimo Dlhé diely... Toto si prajú rodičia na Dlhých dieloch, pani starostka?

Napriek tomu, že všetko vyzerá nateraz veľmi čierno, nie je tomu tak. Podľa Štatútu Bratislavy, ktorý je vnútorným zákonom Bratislavy musí so zrušením základnej školy Veternicová 20 súhlasiť aj primátor Bratislavy, teda Ivo Nesrovnal. A ten na žiadosť Dany Čahojovej dvakrát zaslal negatívne stanovisko a podporil ďalšiu existenciu Veternicovej. Pritom už spomínaný Štatút Bratislavy hovorí o tom, že pred zrušením školy musí byť stanovisko primátora kladné. Je to dané aj tým, že budovu základnej školy Veternicova 20 získala Karlova Ves bezodplatne práve od Magistrátu Bratislavy. Nehrozí náhodou aj to, že pokiaľ sa zruší Veternicová, bude ju musieť mestská časť vrátiť Magistrátu Bratislavy?

Apelujem týmto na ministra školstva, ktorý definitívne rozhoduje o osude základnej školy, aby nesúhlasil so zrušením Základnej školy Veternicová 20, tak ako to schválili karloveskí poslanci s jej starostkou.

Ako môže niekto umožniť deťom sa zapísať do základnej školy, keď im ju po pár týždňoch ide zrušiť? Nemám nič proti cirkevnej škole, ale táto si nemôže svoju existenciu budovať na úkor školy mestskej časti.

 

JUDr. Rastislav Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých dielov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?