Rodičia traste sa, pokiaľ sa rozhodnú vziať Vám základnú školu!

Autor: Rastislav Velček | 1.7.2016 o 7:22 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1641x

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová umožnila občanom vyjadriť sa k zrušeniu obecnej základnej školy, hoci už v tom čase mala cirkev (podľa vlastného vyjadrenia) zmluvu k jej priestorom.

Na úradnej tabuli mestskej časti bola zverejnená informácia o tom, že samospráva chce zrušiť základnú školu Veternicová 20, Bratislava. V zmysle zákona o obecnom zriadení má každý občan právo vyjadriť svoj názor a uplatniť pripomienky. Tie som uplatnil v lehote - dňa 7.júna 2016, keď som požiadal Danu Čahojovú, o nasledovné :

"Žiadam o stiahnutie celého návrhu VZN z úradnej tabule, ako aj z programu najbližšieho zasadnutia miestnej rady a miestneho zastupiteľstva z dôvodu nezákonnosti návrhu VZN, nezmyselnosti zrušenia základnej školy rodinného typu a rovnako navrhujem vypustiť celý text návrhu VZN. Pokiaľ schválite toto VZN dopustíte sa rovnakej chyby ako Bystrík Hollý a jeho súkmeňovci, keď prenajali objekty Karlovej Vsi (budovy materských škôl) na iné účely ako materská škola, a teraz keď tieto priestory mestská časť potrebuje pre vlastné materské školy, tak ich nemôže od nájomcov získať. Žiadam, aby som bol písomne informovaný o vybavení mojej pripomienky."

Harmonogram zasadnutí miestneho zastupiteľstva v roku 2016 je zverejnený na celý rok dopredu a najbližšie riadne zasadnutie sa malo konať 28. júna 2016. Napriek tejto skutočnosti zvolala starostka Karlovej Vsi zasadnutie o dva týždne skôr už 14. júna 2016, čím sa skrátila možná diskusia o tom, či základnú školu ponechať, alebo ju zrušiť. Nakoniec sa poslanci rozhodli schváliť VZN o zrušení, kde za zrušenie hlasoval nielen riaditeľ cirkevnej Spojenej školy Sv. Františka z Assisi Ján Horecký, ale aj zamestnanec školy Peter Lenč (KDH). Konflikt záujmov? Asi to tak nevidia, keď hlasovali.

V čase keď som naivne písal karloveskej samospráve, aby nerušila základnú školu, za stavu keď s jej zrušením dvakrát nesúhlasil tiež primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, bol už takmer 2 týždne v podateľni Magistrátu Bratislavy doručený list zriaďovateľa uvedenej cirkevnej školy v ktorom požaduje o súhlas so zriadením elokovaného pracoviska  cirkevnej Spojenej školy Sv. Františka z Assisi, ako aj cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Cecílie z Ružinova. V tomto liste sa už 25. mája 2016 dozvedáte aj nasledovné :

"Priestory na výchovno-vzdelávací proces máme zabezpečené, čoho dokladom je Zmluva o budúcej zmluve (v prílohe). Zároveň berieme na vedomie, že vyjadrenie pána primátora bude až po doložení všetkých potrebných dokladov".

Ako mohla cirkev tvrdiť už 25. mája 2016 že "má priestory zabezpečené", keď karloveská samospráva schválila nájom za "super výhodné" nájomné 1 Euro/rok (plus náklady s budovou) až 14. júna 2016, pričom samotná Zmluva o budúcej zmluve k priestorom bola Danou Čahojovou podpísaná až 20. júna 2016? Majú vo svojich radoch snáď veštcov? Alebo už tak boli vopred dohodnutí so samosprávou pred samotným hlasovaním poslancov, ktoré bolo potom len "formalita"?

Ďalšia vec, ktorá je zarážajúca na celom procese likvidácie obecnej Základnej školy Veternicová 20 je to, že miestne zastupiteľstvo vo svojom uznesení č. 204/2016 schválilo nájom len cirkevnej Spojenej škole Sv. Františka z Assisi, pričom v zmluve ktorú následne podpísala Dana Čahojová sa spomína aj cirkevná Základná umelecká škola sv. Cecílie z Ružinova!!! Takže nie jedna cirkevná škola, ale dokonca dve.

Udalosti posledných mesiacov ukazujú, že keď sa niekto rozhodne zrušiť základnú školu, môže to znamenať, že o ňu prídete veľmi rýchlo, hoci sa v celej veci osobne angažujú rodičia, ktorí namiesto samosprávy vymýšľajú ako pomôcť škole...,  ako využiť jej  neobsadené priestory... (hoci je to platená úlohy samosprávy a nie rodičov detí). Odpoveďou samosprávy je umiestnenie dvoch cirkevnej škôl, jednej so sídlom v Ružinove. "Fajn správa" pre dlhodielskych, ale aj karloveských rodičov :(((

PS: Stále platí, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zatiaľ nesúhlasilo s návrhom karloveskej samosprávy na zrušenie školy a ja dúfam, že aj s ohľadom na vyššie uvedené tak neurobí a deti tak budú môcť nerušene pokračovať na tejto obecnej základnej škole. Samozrejme, že budem informovať priamo ministra školstva Plavčana o ďalších zisteniach.

JUDr. Rastislav  Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých dielov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?