Zrušenie Základnej školy Veternicová označila prokuratúra za nezákonné

Autor: Rastislav Velček | 10.8.2016 o 6:30 | Karma článku: 5,17 | Prečítané:  1503x

Keď som písal starostke Čahojovej, aby úrad stiahol návrh na zrušenie ZŠ Veternicová 20, nepočúvla. Teraz označila prokuratúra predmetné VZN o zrušení za nezákonné, lebo primátor Bratislavy dvakrát nesúhlasil so zrušením školy.

Rýchly proces

V niekoho hlave skrsla koncom roka 2015 myšlienka, že Karlova Ves a Dlhé diely majú príliš veľa základných škôl, teda štyri pre mestskú časť s viac ako 35 000 obyvateľmi. Vo februári 2016 už schválili poslanci Naša Bratislava uznesenie, že sa má priamo pripraviť návrh na zrušenie Základnej školy Veternicová 20 (spolu so školským klubom detí a jedálňou).  Keďže mali zároveň organizovať aj miestne referendum, tak som navrhol, aby sa jeho témou stala aj otázka záchrany tejto školy. Nijak by to nezvýšilo náklady na jeho konanie, len by sa pridali otázky o škole aj na hlasovací lístok. Môj návrh neprešiel.

V tom istom čase začali rodičia detí na základnej škole vymýšľať, ako pomôcť škole, aby mohla ďalej existovať. Čo na tom, že by to mala byť prvoradá úloha poslancov a starostky! Čo na tom, že priamo vo vedení základnej školy bola aj sestra pani starostky Volková, spolu s jej spolužiakom z gymnázia Šíblom...  Rodičia len chceli aby ich deti mohli pokračovať tam, kde to poznajú a majú radi. Lebo nie je pre školopovinné deti väčší stres, ako meniť spolužiakov uprostred základnej školy, nebodaj meniť priamo celú základnú školu. Rodičia boli aktívni, navštevovali a presviedčali poslancov, navštevovali štátne inštitúcie, vymýšľali projekty a organizovali petície. Bez zjavného úspechu, parný valec zo Zlatej Idky, pardón zo zoskupenia Našej Bratislavy, bol už plne rozbehnutý.

Cirkev tvrdila, že má priestory už zabezpečené

Medzičasom  vyšlo najavo, že o priestory Základnej školy Veternicová má záujem cirkevná škola Sv. Františka z Assisi. Jej dvaja predstavitelia - riaditeľ Horecký a správca Lenč, sedia dokonca ako poslanci v miestnom zastupiteľstve a hlasujú o osude ostatných miestnych základných škôl, vrátane Veternicovej. Asi v tom konflikt záujmov nevidia. "Pokoj a dobro", znie z ich strany.

Zriaďovateľ tejto cirkevnej základnej školy  v liste 25. mája 2016 na Magistráte tvrdil, že priestory majú už zabezpečené, a že majú aj príslušnú zmluvu. To všetko sa dialo v čase prebiehajúcej petície rodičov, v čase keď nebolo ešte žiadne VZN o zrušení Veternicovej schválené a žiadna taká zmluva ani nemohla existovať. K samotnému prijatiu VZN o zrušení školy prišlo 14. júna 2016, napriek tomu, že riadne zastupiteľstvo bolo plánované až na 28. júna 2016.

Prokuratúra označila VZN o zrušení školy za nezákonné

Ešte pred samotným zasadnutím poslancov som upozornil starostku Čahojovú, že toto VZN je nezákonné a žiadal som jeho úplné stiahnutie. Veď je nemysliteľné, aby mestská časť prišla o kvalitnú základnú školu, len preto, že niekto iný objavil jej krásne priestory v blízkosti lesa, s multifunkčným ihriskom v jeho areáli.

Sám som ale neveril tomu, že zastavím tento parný valec Našej Bratislavy a KDH, a tak som ešte v júni spísal podnet na Okresnú prokuratúru Bratislava IV. Prokuratúra sa začiatkom augusta stotožnila s mojim argumentom o tom, že na zrušenie základnej školy v Bratislave sa vyžaduje aj súhlas primátora Bratislavy Nesrovnala. Ten sa vyjadril celkom jednoznačne : dvakrát (!) vyjadril nesúhlas.

Teraz je na rade starostka Čahojová, ktorá pevne verím, že zvolá bezodkladne ešte počas prázdnin mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva, kde predloží návrh na zastavenie likvidácie základnej školy Veternicová 20. Pani starostka, máte šancu na reparát pred svojimi voličmi, nesklamte ich! Žiadam Vás, aby ste už nevykonali žiadne kroky, ktoré povedú k jej zrušeniu a rovnako, aby ste priestory základnej školy ďalej neprenajímali, lebo Základná škola Veternicová 20 ich bude potrebovať pre svoju ďalšiu činnosť.

Zároveň by som sa chcel aj touto cestou poďakovať Okresnej prokuratúre Bratislava IV. za  jej odvážny krok. V čase, keď sa na prokuratúru valia sťažnosti pre nečinnosť, táto preukázala, že jej problémy občanov, nie sú ľahostajné. A vie sa zastať dodržiavania zákona.

JUDr. Rastislav Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých dielov

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?