Karlova Ves chce zahustiť mestskú časť náhradným bývaním, hoci verejne ho nepodporuje

Autor: Rastislav Velček | 14.10.2016 o 7:55 | Karma článku: 6,78 | Prečítané:  2528x

Starostka Dana Čahojová sa rozhodla verejne vystúpiť proti náhradnému bývaniu, ktoré musí zabezpečiť primátor Ivo Nesrovnal. Presadzuje ho pritom len 200-300 metrov od navrhnutých (nevhodných) miest...

Opäť mediálna bojovníčka, tentoraz proti zahusťovaniu

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal musí dokončiť projekt náhradného bývania podľa zákona z roku 2011, inak bude Bratislava  doplácať vlastníkom reštituovaných bytov trhové nájomné. Pokiaľ sa nepodarí primátorovi vyriešiť problém, ktorý mu pristál na pleciach, tak to môže pre hlavné mesto znamenať sumu vo výške 4 milióny Eur ročne. Tie by museli mestskí poslanci nájsť v napätom rozpočte Bratislavy. Keďže stavebné úrady v Bratislave sú v rukách jednotlivých starostov a nie primátora, nie je možné sa pohnúť vpred, bez spolupráce so starostami.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová v otvorenom liste primátorovi odmietla realizáciu projektu na ulici Jána Stanislava, Hlaváčiková a Nábělkova. Vyjadrila sa : "Tieto miesta považujem ja, starostka mestskej časti Bratislava-Karlova Ves, za neprijateľné pre ďalšiu výstavbu, pretože by výrazne znížila kvalitu života našich obyvateľov v danej lokalite." a rovnako uviedla, že "Preto sa domnievame, že nová výstavba, výrazne limitovaná cenou za meter štvorcový, pri ktorej nemožno počítať s podzemným typom parkovania, by podstatne zhoršila dopravnú situáciu našich obyvateľov na Dlhých Dieloch. S tým nemôžem súhlasiť."

Čitateľ by si povedal, že sa starostka postavila proti projektu náhradného bývania, pretože takáto bytová výstavba a nárast počtu áut spôsobí ďalšie zahusťovanie, znižovanie kvality bývania, čo si samozrejme nikto neželá. Jej otvorený list obsahoval nenápadnú vetičku :

"Napriek tomu sme Vám ponúkli inú parcelu, ktorú ste vyhodnotili ako nevhodnú."

Je riešením parcela v zahustenej lokalite, (pôvodne) aj s budovou?

Už začiatkom roka navrhla Dana Čahojovú primátorovi, aby sa projekt náhradného bývania zrealizoval na inom mieste v mestskej časti - na Janotovej ulici. Na tomto mieste plánovalo bývalé vedenie Zariadenie pre seniorov, ktoré by neznamenalo až takú záťaž pre obyvateľov lokality. Ako sa  starostka vyjadrila pre TASR ohľadom Zariadenia pre seniorov : "Táto lokalita bola vyhodnotená ako nevhodná z dôvodu dostupnosti a je to dosť ďaleko od centrálnej časti Karlovej Vsi...".

Lokalitu Janotova označila starostka za nevhodnú pre Zariadenie pre seniorov, ale za vhodnú pre projekt náhradného bývania, teda novú bytovku.  Pritom je to miesto vzdialené od lokality Jána Stanislava, či Nábělkova len 200-300 metrov vzdušnou čiarou. Už pri letmom pohľade na pripojenú mapku je zrejmé, že je to lokalita rovnako zahustená ako lokality, ktoré považuje starostka za nevhodné.

V čase keď túto lokalitu navrhovala primátorovi Bratislavy (február 2016), stála na jej pozemku budova bývalej polície. O pár mesiacov nato (jún 2016) budovu podpálil neznámy páchateľ a v týchto mesiacoch ju Karlova Ves vypratáva a čistí (zhorená budova jej totižto patrí)... Viac o zhorení budovy: http://bratislava.sme.sk/c/20178875/bratislavski-hasici-museli-kvoli-rozsiahlemu-poziaru-evakuovat-47-ludi.html

Už v súčasnosti je starostkou navrhovaná lokalita Janotova podľa môjho názoru výslovne nevhodná pre ďalšiu bytovú budovu. Dôvodom je mimo terajšej zlej situácie s parkovaním a terajším zahustením aj schválená nová budova "Boomerang", ktorej územné rozhodnutie vydala dňa 18.05.2015 starostka Dana Čahojová a tá istá starostka nasledujúci rok, dňa 06.07.2016 zmenila na návrh developera "Bytový dom s 39 bytmi" na "Apartmánový dom s 39 apartmánmi" pričom počet požadovaných parkovacích plôch klesol zo 69 na 53... Tu je predmetné územné rozhodnutie : http://www.karlovaves.sk/wp-content/uploads/ROZHODNUTIE-VV-zmena-UR.pdf

Aké má ambície mediálne známa Dana Čahojová?

Viacerí tvrdia, že si Dana Čahojová vytvára svojimi mediálnymi aktivitami priestor na kandidatúru za primátorku Bratislavy o 2 roky. Je nielenže starostkou Karlovej Vsi, ale jej multifunkčnosť ju doviedla aj do mestského zastupiteľstva Bratislavy ako poslankyňu. Stojí za podivným zoskupením "Naša Bratislava", ktorej poslanci tzv. "Naši ľudia" zahlcujú verejný priestor vizuálnym smogom a jej úrad ho priamo platí bilboardovej spoločnosti a exportuje kade-tade po Bratislave. Viac o vizuálnom smogu tu : http://velcek.blog.sme.sk/c/434220/karlova-ves-plati-za-vizualny-smog-a-exportuje-do-inych-casti-bratislavy.html

Karlovešťania ju pravdepodobne najčastejšie vidia pri celomestských aktivitách - PKO, hazard, zdržanie sa hlasovania pri rekonštrukcii Trnavského mýta. Keď začal primátor Ivo Nesrovnal prezentovať postoje hlavného mesta k aktuálnym témam formou krátkych informačných videí na youtube, pár dní nato sa zjavila Dana Čahojová tiež vo forme videa a dokonca na tom istom mieste. Veľmi neoriginálne kopírovanie!

PS: K lokalite Hlaváčiková, ktorú považuje Dana Čahojová za rovnako nevhodnú na zástavbu, niekedy inokedy...

JUDr. Rastislav Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých dielov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?