Čahojová a poslanci Naša Bratislava zmenili charakter mestskej časti, na cirkevný

Autor: Rastislav Velček | 19.10.2016 o 7:55 | Karma článku: 11,14 | Prečítané:  4372x

Len 4 mesiace po prenajatí jedného poschodia získala cirkevná základná škola celú budovu za 1 Euro. Na 21 rokov. Nevypovedateľnou zmluvou.

Keď som v januári 2016 písal prvý blog na tému ZŠ Veternicová, tak som neveril ako dokáže hŕstka poslancov Našej Bratislavy so svojou starostkou Danou Čahojovou zlikvidovať fungujúcu základnú školu mestského typu a nahradiť ju cirkevnou. Napriek tomu, že sa konalo v mestskej časti referendum o otázkach parkovania a hazarde, poslanci nechceli pridať na hlasovací lístok otázku o tejto základnej škole. Báli sa reakcie ľudí.

Kým na začiatku roka 2016 bola v mestskej časti len jedna budova, v ktorej je cirkevná základná škola, tak panstvo z mestskej časti rozhodlo, že je to málo a jednu pridalo aj do sídliska Dlhé diely. To by snáď bolo v poriadku, keby to nebolo na úkor rodičov a detí, ktorí nechcú navštevovať takúto cirkevnú základnú školu. Tí teraz musia prechádzať okolo poloprázdnej budovy a navštevovať vzdialenú základnú školu Alexandra Dubčeka, cez rušnú cestu Majerníkova.

Rozhodnutie poslancov Naša Bratislava, KDH a niektorých nezávislých (Záhradník, Záhradníková) z 18.10.2016 hovorí o tom, že budova základnej školy Veternicová, skončí do roku 2037 (!!!) v rukách cirkevnej základnej školy Sv. Františka z Assisi. Za 1 euro ročného nájomného. Je nad slnko jasné, že pokiaľ nájom predložil do zastupiteľstva úrad Dany Čahojovej (predkladateľom bol jej prednosta Ján Hrčka), tak ona sama takúto nájomnú zmluvu na 21 rokov aj podpíše. A pritom ešte súd nevyriekol svoj verdikt nad osudom Veternicovej, kde prokurátor namietal rozpor so zákonom pri zrušení školy.

Úrad v materiáli sľubuje, že je možné zmluvu ukončiť pokiaľ bude záujem o štátnu základnú školu, že je možné od zmluvy odstúpiť. Takáto báchorka bola aj v nájomnej zmluve, ktorú uzavrel Bystrík Hollý (KDH) na objekt materskej školy na Borskej ulici na 20 rokov a 30 rokov na Sekulskej. Hádajte čo? Títo nájomcovia priestor opustiť nechcú, aj keď tieto priestory potrebuje mestská časť pre vlastné materské školy, či zariadenie pre seniorov. Nájomcov drží nad vodou zákon o nájmoch, ktorý neumožňuje vypovedať nájomnú zmluvu z takéhoto dôvodu. Preto akákoľvek prázdne ustanovenie o výpovedi či odstúpení je len prázdnym a populistickým gestom. A veľmi dobre to na úrade vedia. Dana Čahojová to vie rovnako.

Naozaj, mám niekedy pocit, že sa zmenila Ústava SR ktorá hovorí o tom, že sa Slovenská republika nie je cirkevným štátom. Skúste sa prísť pozrieť do Karlovej Vsi a zistíte, že tu nastal rozmach cirkevného školstva a karloveské deti, ktoré mohli chodiť na štátnu základnú školu musia túto navštevovať ďaleko od svojho bydliska, aby budovu pod ich oknami využívali deti z iných mestských častí! Nemám nič proti cirkevnému vzdelaniu, ale toto sa nemôže realizovať na úkor štátnej základnej školy!

Cirkev je mocná a má svoje záujmy. Ale zároveň má aj dostatok prostriedkov, aby si takúto budovu sama postavila a nebola odkázaná na budovu, ktorá má slúžiť rodičom a deťom, ktorí nechcú mať takéto náboženské vzdelanie. Ale prečo by do toho šla, keď jej ju Karlova Ves na 21 rokov dala za 21 Euro?

Poslanci, ktorí zmenili charakter mestskej časti a hlasovali za cirkevnú základnú školu :  

Peter Buzáš (Naša Bratislava)

Juraj Kmeťko (Naša Bratislava)

Ján Labuda (Naša Bratislava)

Martina Magátová (KDH)

Pavol Martinický (Naša Bratislava)

Lívia Poláchová (Naša Bratislava)

Rudolf Rosina (Naša Bratislava)

Richard Savčinský (Naša Bratislava)

Jaromír Šíbl (Naša Bratislava, spolužiak Dany Čahojovej)

Zuzana Volková (Naša Bratislava, sestra Dany Čahojovej)

Daniela Záhradníková (nezávislá)

Marcel Zajac (Naša Bratislava)

Anna Zemanová (Naša Bratislava, príbuzná pani Čahojovej)

Branislav Záhradník (nezávislý, zástupca Dany Čahojovej)

Ján Horecký (KDH, riaditeľ a zamestnanec cirkevnej základnej školy)

Peter Lenč (KDH, správca a zamestnanec cirkevnej základnej školy)

Samozrejme, že za nájom hlasovali aj zamestnanci cirkevnej školy - riaditeľ Horecký a správca Lenč. Ani upozornenie na možný konflikt záujmov zo strany pána poslanca Roberta Krampla ich konanie neovplyvnilo.

Vitajte "v cirkevnom štáte" - Karlovej Vsi a Dlhých dieloch!

Zároveň sa chcem poďakovať rodičom detí zo zrušenej základnej školy Veternicovej Márii Bartekovej, Oľge Mikušovej, Vande Michalíkovej a Petrovi Kulhánkovi, a rovnako aj šiestim poslancom ako bojovali za dobrú vec a to možnosť, aby mali deti z Dlhých dielov svoju štátnu základnú školu.

PS: Všimli ste si, že v júni 2016 potrebovala cirkev len jedno poschodie na 5 rokov a teraz v októbri 2016 dostala celú školu na 21 rokov?

PS2: Úplným gólom v celej diskusii na zastupiteľstve bolo ako prednosta Ján Hrčka (oficiálny predkladateľ materiálu o prenájme) verejne deklaroval, že by svoje deti na takýto typ školy nedal. Na tomto sa s ním zhodnem. Ani ja!

PS3: Celý priebeh diskusie starostky Čahojovej a poslancov sa dá pozrieť na stránke www.zastupitelstvo.sk

JUDr. Rastislav Velček

občan Karlovej Vsi a Dlhých dielov, nie cirkevného štátu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?